Tvarstīt maldugunis – Levs Grosmans “Burvji”

26810106Džoanna Ketlīna Roulinga, sarakstot Hariju Poteru, neapzināti izdarījusi daudz, taču šī raksta sakarā es minēšu divas no tām. Pirmkārt, radījusi paaudzi, kas ilgojas pēc pūces atnestas vēstules un piedzīvojumu un brīnumu pilnām mācībām Cūkkārpā. Otrkārt, radījusi cilvēku grupu, kas jebkuru grāmatu ar maģijas elementu tajā pasludina par “nākamo Hariju Poteru vecuma grupai X”, kas patiesībā nedara godu nedz grāmatai, nedz titula piešķīrējiem.

Kventins Koldvoters ir gudrs, taču tas nenozīmē, ka laimīgs. Panākumi mācībās garantē vietu kādā no Efeju līgas koledžām, taču šāda nākotnes vīzija puisi īsti neiejūsmina. Līdzīgi kā liela daļa mana vecuma jauniešu labprāt paviesotos Cūkkārpā, Kventins būtu sajūsmā par iespēju nokļūt bērnības mīļākās grāmatas pārdabiskajā pasaulē – Filorijā. Kad izgāžas puiša uzņemšanas intervija Prinstonā, Kventins nokļūst maģijas skolā Breikbilā, izpilda eksāmenu un tiek pie iespējas mācīties par burvi. Liekas, ka beidzot sāksies īstā dzīve.

Lai gan “Burvjos” ir maģijas skola un discount Nārnija (kombinācija kā tāda liek domāt par to, cik fanfiction var kļūt neparasts robežu neesamības dēļ) un grāmata patiesi runā par krietni tumšākām tēmām kā Roulinga un K. S. Luiss savos darbos, teikt par Grosmana romānu “lieta X, bet vecuma grupai Y” nozīmētu tā arī neko nepateikt. Lai gan stāsts ir par jauniešiem ar burvju spējām, es uzskatu, ka Grosmans uz pasauli ir palūkojies krietni reālistiskāk. “Burvju” varoņi lieto alkoholu un narkotikas un nodarbojas ar seksu. Viņi lamājas (frāze “Dritvai” skan savādi no vienaudža mutes, bet tīrā latviešu valodā lamāšanās vispār lielākoties skan komiski; ko tur padarīt). Savstarpējās attiecībās ne reizi vien iezogas skaudība, greizsirdība un sāncensība. Mācības Breikbilā nav laiska pastaiga un smukas uguntiņas, bet gan smags darbs, jo, lai burtos, jāzina visi iespējamie sīkumi, kas var burvestību ietekmēt. Un pat tad nav garantijas, ka sanāks.

Kventins, tas šarmantais kretīns, dzenas pēc laimes kā pēc maldugunīm purvā. Sākumā šķiet, ka laimīgā dzīve būs Breikbilā, taču drīz vien skumjas un nomāktība puisi panāk, un viņš sāk gaidīt brīdi, kad varēs skolu absolvēt. Taču arī pēc tās piepildījums nerodas, jo maģija sniedz teju neierobežotas iespējas, turklāt burvju kopiena ir izstrādājusi mehānismus, kas finansiāli parūpējas par svaigi izceptajiem maģijas meistariem, tāpēc darbs arī nav īsti jāmeklē un visu dienu var slaistīties pēc sirds patikas, ko arī daļa burvju dara.

Kventinu par šarmanto kretīnu saukāju ne jau tādēļ, ka man viņš nepatiktu. Gluži pretēji. Galu galā mēs dalām vienas utis – svaiga divdesmitgadnieka kretīnismus. Savs riebīgums ir katram vecumam, un tiem divdesmit tas ir jautājums “Nu, un kas būs tālāk?”.

anigif_enhanced-805-1391461297-4

Galu galā, ja Kventina, vaicātu, vai viegli būt jaunam, manuprāt, viņš visticamāk atbildētu, ka vispār būt cilvēkam ir grūti, un maģija visu tikai sarežģa.

Kas labi, nākamā gada sākumā SyFy laidīs klajā seriālu, kas balstīts uz “Burvju” motīviem. No divām minūtēm treilera grūti izdarīt secinājumus, vai rezultāts būs skatāms un ko veidotāji ir izdarījuši ar grāmatas materiālu, taču pirmās sērijas noteikti paskatīšos.

“Burvji” nenoslēdzas ar milzīgu pārrāvumu, kas tā vien dzītu pēc nākamās grāmatas, tāpēc, ja liekas, ka Kventina un kompānijas ir gana, no sērijas “nokāpt” būs viegli. Man pašai gan nebūtu iebildumu palūkot, ko Grosmans sarakstījis grāmatas turpinājumos “The Magician King” un “The Magician’s Land” (jā, jā, triloģijas klišeja).

Vērtējums: 4,5/5

Grāmatu apmaiņā pret godīgu atsauksmi saņēmu no izdevniecības “Prometejs”.

Advertisements

Tagged: , , , , , ,

One thought on “Tvarstīt maldugunis – Levs Grosmans “Burvji”

  1. […] Levs Grosmans “Burvji” – fantāzijas romānam ļoti reālistisks stāsts par pieaugšanu. Galvenais varonis ir arī mans 2015. gada book-crush. […]

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: